pilates nedir? neden pilates?

Pilates Nedir?

Pilates, fiziksel ve zihinsel sağlığı geliştiren bir egzersiz sistemidir. Joseph Pilates tarafından 20. yüzyılın başlarında geliştirilen bu sistem, özellikle sırt, karın ve pelvik bölge kaslarının güçlendirilmesine odaklanır.

Pilates egzersizleri, kontrol, konsantrasyon, merkezleme, nefes ve akıcılık prensiplerine dayanır. Bu prensipler doğru tekniklerle birleştirildiğinde, bedenin doğal hareketliliğini artırır, vücuttaki kas dengesizliklerini düzeltir ve duruş bozukluklarını giderir.

Pilates, tüm yaş gruplarına uygun bir egzersiz sistemidir ve farklı seviyelerdeki hareketlerle herkesin ihtiyacına yönelik uyarlanabilir. Pilates, sporcuların performansını artırmak, kronik ağrıları azaltmak ve yaralanmalardan kurtulmak için de kullanılabilir.

Pilatesin bir diğer avantajı da, yalnızca fiziksel sağlığı değil, aynı zamanda zihinsel sağlığı da geliştirmesi ve stresi azaltmasıdır. Pilates egzersizleri sırasında yapılan konsantrasyon ve derin nefes alma teknikleri, zihnin sakinleştirilmesine ve stresin azaltılmasına yardımcı olur.

Studyo Pilates olarak, müşterilerimize farklı seviyelerde pilates dersleri sunarak, sağlıklı bir yaşam tarzı için gerekli olan her şeyi sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

 

Pilates Neden Bu Kadar Popüler ?

Pilates beden ve zihni bütünleştiren tüm vücudu çalıştıran egzersizler üstünde yoğunlaşır. Her egzersizde nefes, düzgün duruş ve etkili hareket kalıplarına dikkat edilir. Pilates temeli güçlendirirken, dengeyi düzeltip eşgüdümü arttırır ve stresi azaltır. Egzersizler nispeten daha güvenli ve az tesirli olduğu için 7 den 70’e herkese uygundur. Faydalarını günlük yaşamda da hissedilmesi için Pilates daha iyi hareket etmek üzere kurulu bir sistemdir. Yakın zamanda sakatlanmış müşterilerin sıhhatini ve direncini arttırmak üzere Pilates spor salonlarında, rehabilitasyon kliniklerinde ve hastanelerde uygulanmaktadır. Daha çok sayıda insan uyguladıkça, Pilates gelişmeye ve zarif ve kuvvetli bir duruşla, kolayca hareket etme kabiliyetlerini ilerletmek isteyen herkesin gereksinimlerine göre evrim geçirmeye devam etmektedir.

Sağlıklı Kalmak için Temiz ve Havadar Alan. 

hedef
odaklı
planlama

Eğitilmemiş veya eksik eğitilmiş bir eğitmen çok ciddi sorunlara yol açabilir, birebir, yüz yüze iletişim çok önemlidir, çünkü her hareketin bir sebep ve sonucu vardır.

Stüdyo pilates; eğitimli hocalar eşliğinde pozitif bir ortamda çalışma imkanı sağlarken, aynı zamanda yaşadığınız tüm sağlık problemlerinizle ilgili sorunlarınıza çözüm bulabileceğiniz bir ortam.

Daha Dinamik
Daha Esnek
Daha Güçlü

sss

Sık Sorulan Sorular

Pilates, kasları güçlendirme, esnetme ve vücut dengelemesi üzerine odaklanan bir egzersiz yöntemidir. Joseph Pilates tarafından geliştirilmiştir. Pilates egzersizleri, nefes kontrolü, kasılmaların yavaş ve kontrollü yapılması, konsantrasyon ve beden farkındalığı gibi unsurları içerir. Temel amacı, vücudun çevikliğini, denge ve koordinasyonu arttırmak, omurgayı düzeltmek ve duruşu düzeltmektedir.

 Pilates yapmanın birçok faydası vardır. Pilates, vücut dengesini, duruşu ve esnekliği arttırır, kasları güçlendirir ve dayanıklılığı arttırır. Ayrıca, Pilates yapmak, stresi azaltır, nefes almayı geliştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Pilates egzersizleri, özellikle karın, sırt, kalça, pelvis ve omuz kaslarını hedef alır. Aynı zamanda bacak ve kol kaslarını da çalıştırarak, tüm vücudu dengeli bir şekilde güçlendirir.

Pilates, her yaş grubundan kişi tarafından yapılabilir. Her seviyede Pilates dersleri mevcuttur. Ancak, Pilates yapmadan önce herhangi bir sağlık sorunu varsa veya hamilelik gibi özel bir durum varsa, doktorla konuşulması önerilir.

Pilates yaparken, doğru duruşu ve formu korumak çok önemlidir. Yavaş ve kontrollü hareketler yapmak, nefes almayı doğru bir şekilde kontrol etmek ve kasları zorlamadan çalıştırmak da önemlidir. Pilates egzersizlerinin herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmeden yapılması gerekmektedir.

Pilates ile birçok sonuç elde edilebilir. Pilates, kasları güçlendirir, vücut dengesini arttırır, duruşu düzeltir, esnekliği arttırır, stresi azaltır ve koordinasyonu geliştirir. Ayrıca, Pilates yapmak, kilo kaybına ve daha sağlıklı bir yaşama yol açabilir.

Pilates yapmak için özel bir ekipmana ihtiyaç yoktur. Pilates matı, sert bir zeminde rahat bir yüzey sağlayarak egzersizleri yapmak için yeterlidir. Ayrıca, Pilates egzersizleri için tasarlanmış özel ekipmanlar da mevcuttur. Bunlar arasında Pilates topu, reformer, cadillac, chair, ve tower gibi aletler bulunur. Ancak, Pilates yapmak için bu özel ekipmanlara sahip olmak gerekli değildir. Pilates matı ve rahat kıyafetlerle yapılabilen basit egzersizler de oldukça etkilidir.

Stüdyo
pilates
Social

#throwbackthursday #functionaltraining #workoutoftheday #bostancıpilates #studyopilatesbostanci #fit #fitness #bodyweightworkout ...

Günün beybisi❣️

#pilates #reformerpilates #bostancıpilates #arabesque
...

after workout #tbt🔙📸 ...

‘towerpilates’ #pilates #cadillacpilates #towerpilatesexercice ...

#thursday #pilates #reformerpilates #ladderbarrel #handstandpractice #bostancıpilates ...

Pilates Eğitmenlik Level 1

9-10-11 Şubat 2024

Teorik ve Uygulamalı Eğitim + 2 Ay Staj Dönemi

#pilateseğitmenlik #pilateseğitmenleri #pilateseğitmenlikkursu #bostancıpilates
...

Yogatime 😍 ...

#missioncompleted✔️ 🥲

#reformerpilates #plankchallenge #corestrength #shoulderstability #fit #morningmotivation #workoutoftheday #bostancıpilates #studyopilatesbostanci
...